Бережіть нирки від каменів
Розмова з Ярославом Матвієвим, завідувачем урологічного відділення Львівської обласної лікарні для позалегеневого туберкульозу
Сечокам'яна хвороба, або уролітас, за частотою захворюваності посідає друге місце після запалення нирок і сечових шляхів.
Причин появи камінців у нирці є багато. Це можуть бути і вроджені аномалії сечових шляхів, які перешкоджають відтоку сечі, й нейрогенні недуги. Друга причина - порушення функцій печінки та шлунково-кишкового тракту, як-от гепатогенний гастрит, коліт тощо. Появу каменів може спричинити й захворювання ендокринних залоз, інфекційні захворювання сечових шляхів чи порушення обміну речовин. Хвороби, які вимагають тривалого спокійного положення тіла, наприклад, перелом хребта, захворювання кісток, також можуть призвести до виникнення сечокам'яної хвороби. Впливають на це й кліматичні та географічні чинники, оскільки, частіше на сечокам'яну недугу хворіють люди, які мешкають в умовах сухого клімату й отримують обмежену кількість рідини, а також особи з порушенням вітамінного балансу. Докладніше про це захворювання та способи його лікування кореспондентові "Газети" розповів доктор Ярослав Матвіїв.
- Ярославе Івановичу, розкажіть, будь ласка, про тенденції поширення цього захворювання.
- За останні декілька років кількість хворих на сечокам'яну хворобу на Львівщині значно зросла. Очевидно, це пов'язано з високим рівнем діагностики хвороби. Зокрема, ультразвукова діагностика, рентгенологічні обстеження, комп'ютерна томографія тощо. Якщо раніше багато хто не мав змоги обстежитися, а відтак і звернень було значно менше, то тепер пройти діагностику для мешканця Львівщини вже не становить проблеми. Адже людина може багато років ходити з камінчиками й не підозрювати, що вони в неї є. Скажімо, коли камінь розміщений високо в самій нирці та не перешкоджає відтоку сечі з нирки до сечового міхура, хворий не відчуває болю. Проте коли дрібний камінчик рухається сечоводом униз і порушує відтік сечі, виникають ниркові кольки. Це перший сигнал, що необхідно звернутися до лікаря.
- А в якому віці можуть утворюватися камені?
- Камені з'являються навіть у дитячому віці. Це може бути пов'язано із вродженим порушенням обміну речовин. Лікування дітей і дорослих не дуже відрізняється. Але значно легше вилікувати від сечокам'яної хвороби дітей, оскільки камінці значно менші.
- І як лікуватися від сечокам'яної хвороби?
- Лікування є комплексним. Насамперед це дієтотерапія, обмеження вживання гострих і солених страв, лікування запальних процесів. Є так звана літотрипсична терапія - це приймання речовин, які розчиняють камені. Хворим необхідно пити багато рідини, на день не менш ніж 2-2,5 літра, адже тоді прискорюється відтік сечі з нирок, і дрібні камінчики у вигляді піску виходять з організму.
Проте є камінці таких розмірів, що необхідне хірургічне втручання. Щоправда, сучасна медицина пішла далеко вперед у вирішенні цієї проблеми. Ще років десять тому, якщо великий камінь не міг вийти з нирки, необхідно було оперувати людину. А це такі операції, які могли призвести до різних ускладнень, хворі переносили їх важко, слід було повністю розкривати поперекову ділянку та нирку. Тепер у лікуванні сечокам'яної хвороби настали великі зміни. Проводять так звану екстракорпоральну лілотрипсію: камінь розбивають за допомогою ультразвукових ударів. Це не болюча процедура. Камінь розпадається на дрібні часточки та виходить униз сечоводами.
Другий новітній метод - розбивання каменя апаратом у сечовому міхурі, а також за допомогою катетера. Але найпоширеніша нині практика - це так звана перкутанна літотрипсія. За допомогою комп'ютера в ділянці нирки роблять прокол і спеціальними електродами розбивають камінці, а нирку промивають. Таку операцію роблять під наркозом, після неї хворий ще 20 днів перебуває в лікарні. Це велике досягнення сучасної медицини. Як профілактичний засіб після операцій (аби камінці знову не з'явилися) хворим рекомендовано вживати "Нафтусю", оскільки вона сприяє розчиненню солей, відходженню каменів і ліквідації запальних процесів. Нині всі новітні методи лікування застосовують майже в усіх клініках Львова та лікують від сечокам'яної хвороби на найвищому сучасному рівні.
Розмовляла Галина Степанюк
,
Львівська газета